Osiedle Wojsław

Opis Osiedla Wojsław

Wojsław to najstarsze mieleckie osiedle domów jednorodzinnych, zamieszkane przez ok. 1900 osób. Do 1985 Wojsław był osobną wsią. W latach 1269-1463 była własnością klasztoru benedyktynów na Łysej Górze. W 1471 był własnością Jana z Pawłowa herbu Godziemba, a później Jana Skrętki. Od 1480 do XVI wieku należał do rodu Mieleckich, a następnie kolejno Ratowskich, Lubomirskich, Sanguszków, Wiesiołowskich i Sękowskich. W 1629 roku właścicielem wsi w powiecie sandomierskim, województwa sandomierskiego, był Stanisław Lubomirski. Osiedle jest rozciągnięte wzdłuż ulicy Wojsławskiej, znajduje się na nim klasycystyczny dwór z parkiem (obecnie w rękach prywatnych), kościół pomocniczy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa parafii staromiejskiej, Dom Ludowy oraz budynek po SP nr 10 i filii WSGiZ obecnie Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy.

WYKAZ ULIC Osiedla Wojsław

Jako najstarsze osiedle Miasta Mielca, niegdyś samodzielna wieś o której wzmianki sięgają 1269 roku, położone jest w głównej mierze wzdłuż ulicy Wojsławskiej, biegnącej niemal równolegle do rzeki Wisłoki w kierunku południowym od Miasta Mielca. Po przyłączeniu Wojsławia do Mielca powstało wiele bocznych uliczek, prostopadłych do ulicy Wojsławskiej. Na obecną chwilę w skład Osiedla Wojsław wchodzą następujące ulice:

Azaliowa, Benedyktyńska, Bolesława Chrobrego, Bolesława Wstydliwego, Dobra, Duńska, Gardulskiego, Gołębia, Inwestorów, Letnia, Nadziei, Rybacka, Saramy, Wiesiołowskiego (od ul. Wojsławskiej do torów kolejowych), Wiosenna, Witosa (od ul. Wojsławskiej do torów kolejowych), Wojsławska (numery nieparzyste od nr 43 oraz numery parzyste od nr 30 do ul. Rzochowskiej), Zakole, Zielona, Żegoty

Udostępnij...